Kolejny wpis z serii dodawanie do domeny. Tym razem dowiecie się w jaki sposób należy dodać system Windows 11 do kontrolera domeny opartego o środowisko Windows Server. Czynność ta brzmi nieco skomplikowanie ale nie powinna przysporzyć wam trudności w jej wykonaniu.
Na początku logujemy się do systemu Windows 11 przy użyciu konta lokalnego. W pierwszej kolejności sprawdzamy czy karta sieciowa zainstalowana w systemie pobrała adres ip z serwera (przyjmijmy, że na serwerze została zainstalowana i poprawnie skonfigurowana usługa DHCP). Klikamy w lupę i wpisujemy cmd.
W czarnym oknie wiersza poleceń wpisujemy komendę ipconfig. Polecenie to wyświetli nam adres ip jaki automatycznie przydzielił nam serwer. W sufiksie DNS widzimy nazwę domeny serwera. Adres ip 10.1.1.10 to unikalny adres jaki zarezerwowała dla nas usługa DHCP, natomiast adres ip 10.1.1.1 to adres serwera na którym znajduje się zainstalowana oraz skonfigurowana usługa Active Directory.
Jeśli na serwerze nie została zainstalowana oraz skonfigurowana usługa dynamicznego przydzielania adresów ip (DHCP) powyższe adresy musielibyśmy dodać ręcznie we właściwościach karty sieciowej. Już wyjaśniam jak tego dokonać.
W pierwszej kolejności wywołujemy zakładkę Ustawienia.
Następnie klikamy w zakładkę Sieć i Internet a po wyświetleniu wszystkich dostępnych opcji wybieramy Ethernet.
W tym miejscu również możemy podejrzeć adres ip jaki automatycznie przydzielił nam serwer. Ta część jak wyżej wspomniałem jest przeznaczona dla tych osób, które nie posiadają zainstalowanej oraz skonfigurowanej usługa dynamicznego przydzielania adresów ip (DHCP) na serwerze. Więc jeśli chcesz samodzielnie przypisać adresy ip do karty sieciowej kliknij przycisk Edytuj.
W wyświetlonym oknie wybieramy opcję ręczne.
zaznaczamy IPv4.
i podajemy adresy (w moim przypadku będzie to tak):
IP: 10.1.1.10 (adres ip jaki przypiszemy do naszego komputera)
Maska podsieci: 255.0.0.0
Brama: 10.1.1.1 (adres ip serwera)
Serwer DNS: 10.1.1.1 (adres ip naszego serwera)
Zapisujemy ustawienia. Jak pewnie większość was zauważyła, poradniki głównie opierają się o zakładkę Ustawienia. Można te wszystkie kroki przeklikać przy użyciu tradycyjnego i dobrze wszystkim znanego Panelu sterowania ale…plotki głoszą, że zakładka Ustawienia zastąpi panel sterowania, który w niedalekiej przyszłości całkowicie zniknie z systemu. Wracając do tematu dodania systemu Windows 11 do domeny klikamy w zakładkę Konta a następnie wybieramy Uzyskaj dostęp do miejsca pracy lub nauki
następnie klikamy w niebieski przycisk połącz.
W wyświetlonym oknie Konto Microsoft wybieramy przyłącz to konto do lokalnej domeny usługi Active Directory.
Podajemy nazwę domeny (w moim przypadku będzie to soiskpl.local i klikamy dalej.
Jeśli usługa Active Directory została na serwerze poprawni skonfigurowana i komputery znajdują się w tej samej sieci, zostaniesz poproszony o podanie loginu oraz hasła do konta użytkownika utworzonego wcześniej na serwerze.
Jeśli login i hasło zostały podane poprawnie, zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera.
BRAWO !!! Komputer został dodany do domen o czym świadczą zmiany na ekranie logowania.
Wpisujemy login oraz hasło użytkownika. Oczywiście użytkownik o takiej nazwie musi istnieć w usłudze Active Directory naszego serwera a dokładniej w zakładce użytkownicy.
To by było na tyle. Miłej zabawy :)
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.