Kolejny wpis z serii dodawanie do domeny. Tym razem dowiecie się w jaki sposób należy dodać system Windows 8 do kontrolera domeny opartego o środowisko Windows Server. Czynność ta brzmi nieco skomplikowanie ale nie powinna przysporzyć wam trudności w jej wykonaniu.
Na początku logujemy się do systemu przy użyciu konta lokalnego.
Po udanym zalogowaniu się do systemu
W pierwszej kolejności sprawdzamy czy karta sieciowa pobrała adres ip z serwera (przyjmijmy, że na serwerze została uruchomiona usługa DHCP). Najprościej można to sprawdzić za pomocą wiersza poleceń. W tym celu przy użyciu klawisza windows + r wywołujemy okno “uruchamianie”
W czarnym oknie linii komend wpisujemy polecenie ipconfig. Polecenie to wyświetli nam adresy ip jakie automatycznie przydzielił nam serwer. W sufiks DNS konkretnego połączenia widzimy nazwę domeny serwera. Adres ip 192.168.10.101 to adres jaki zarezerwowała dla nas usługa DHCP. Adres 192.168.10.1 to adres serwera.
Jeśli na serwerze nie byłaby uruchomiona usługa dynamicznego przydzielania adresów ip (DHCP) powyższe adresy musielibyśmy dodać ręcznie we właściwościach karty sieciowej. Jak to zrobić, już wyjaśniam.
Przy zegarze, w prawym dolnym rogu znajduje się ikona małego komputerka, zaznaczamy ją myszką i przy użyciu prawego klawisza myszki rozwijamy menu podręczne, po czym lewym klawiszem myszki wybieramy opcję “Otwórz centrum sieci i udostępniania”
Z lewej strony otwartego okna wybieramy zakładkę “zmień ustawienia karty sieciowej”
Zaznaczamy ikonę naszej karty sieciowej po czy prawym klawiszem myszy rozwijamy menu podręczne z którego wybieramy zakładkę Właściwości.
Z listy dostępnych składników wybieramy Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i klikamy Właściwości.
Zaznaczamy zakładkę “Użyj następującego adresu IP” i po kolei wpisujemy adres ip naszego komputera np. 192.168.10.101, maskę podsieci 255.255.255.0, bramę domyślną (adres serwera z zainstalowaną usługą Active Directory i DNS) 192.168.10.1 oraz w zakładce “Użyj następujących adresów serwerów DNS: wpisujemy 192.168.10.1. Na zakończenie klikamy ok.
Karta sieciowa została poprawnie skonfigurowana. Teraz rozpoczniemy proces dodawania systemu Windows 8 do domeny. Najeżdżając wskaźnikiem myszki w prawy górny róg ekranu rozwiniemy menu
z którego wybierzemy zakładkę ustawienia.
Następnie z listy dostępnych opcji wybieramy zakładkę “Informacje o komputerze”
Jak pewnie zauważyliście nasz system obecnie znajduje się w grupie roboczej. By podłączyć komputer do domeny klikamy “zmień ustawienia”
Aby zmienić stan komputera, czyli z grupy roboczej na domenę wybieramy opcję Zmień.
W sekcji członkostwo zaznaczamy domena i wpisujemy nazwę domeny, którą utworzyliśmy na serwerze. W tym przypadku domena nosi nazwę soisk.local i tak też wpisujemy zatwierdzając wciśnięciem klawisza OK.
Podłączenie do domeny wymaga autoryzacji. W oknie zmiany nazwy komputera/domeny podajemy login oraz hasło administratora domeny (serwera). Wpisanie hasła lokalnego administratora zostanie odrzucone.
Witamy w domenie. Taki komunikat zostanie wyświetlony jeśli wpiszemy poprawny login i hasło.
By zmiany osiągnęły pożądany efekt kolejnym krokiem musi być ponowne uruchomienie komputera.
Zamykamy okno właściwości systemu
i restartujemy komputer
Ostatnim krokiem jaki nam pozostał po ponowne uruchomieniu komputera jest zalogowanie do domeny. Klikamy na zakładkę inny użytkownik.
Wpisujemy login oraz hasło użytkownika. Oczywiście użytkownik o takiej nazwie musi istnieć w usłudze Active Directory naszego serwera a dokładniej w zakładce użytkownicy.
Po zalogowaniu możemy wyświetlić kartę właściwości komputera i zobaczyć czy nazwa Grupa robocza (patrz Rysunek 13.) zmieniła się na Domena.
Możemy pójść o krok dalej i logując się na serwerze, w narzędziach administracyjnych wybrać przystawkę Użytkownicy i komputery usługi Active Directory, w niej wejść w zakładkę Computers i odszukać dodaną przez nas jednostkę.
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.