Do niedawna jednym z najczęściej używanych hypervizorów był VirtualBox. Uległo to zmianie od momentu, w którym Microsoft zdecydował się na wzbogacenie swoich systemów klienckich we własne, znane z systemów serwerowych rozwiązania. Mowa tutaj o narzędziu Hyper-V. Niestety oba te programy zainstalowane na jednej maszynie, nie za bardzo chcą ze sobą współpracować.

Problemem jest zawłaszczenie przez Hyper-V instrukcji VT-x, czyli sprzętowego wsparcia wirtualizacji. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste.
W pierwszej kolejności uruchamiamy wiersz poleceń (cmd) w trybie Administratora.

W oknie wiersza poleceń wydajemy pierwszą komendę:
bcdedit /set {current} description "Windows 10 Hyper-V"

Po poprawnym wykonaniu polecenia powinniśmy otrzymać następujący komunikat “Operacja ukończona pomyślne”. Jeśli tak się stało, przechodzimy do kolejnego kroku.

Pozostając dalej w oknie wiersza poleceń wydajemy komendę:
bcdedit /copy {current} /d "Windows 10 VirtualBox"

Jeśli powyższe polecenie zostało wykonane poprawnie, przechodzimy do kolejnego etapu.

W tym miejscu musimy skopiować ID i wydać polecenie:
bcdedit /set {TWÓJ NYMER ID} hypervisorlaunchtype off

W nastepnym etapie potwierdzamy, czy informacja “Operacja ukończona pomyślnie” została wyświetlona.

Efekt powyższych zmian możemy zobaczyć poprzez ponowne uruchomienie komputera.

Od tego momentu podczas uruchamiania systemu możemy zdecydować, z którego programu przeznaczonego do wirtualizacji będziemy korzystać.

Powodzenia.

Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.