Active Directory jest usługą stworzoną przez Microsoft. Najprościej rzecz ujmując Active Directory to nic innego jak zbiór informacji o użytkownikach, urządzeniach działających w sieci oraz przypisanych im uprawnieniach. Dzięki tej usłudze z poziomu jednego miejsca możemy sprawować kontrolę nad komputerami, drukarkami podłączonymi do serwera, tworzyć nowych użytkowników oraz przypisywać im specjalne uprawnienia np. dostępu do udziałów sieciowych (udostępnionych folderów).
Naszą przygodę z Windows Server 2016 rozpoczęliśmy od jego instalacji. W dzisiejszym kursie zajmiemy się instalacją Active Directory zmieniając nasz czysty serwer w kontroler domeny.
Nas wstępie bardzo ważna informacja. Serwer stoi na adresie 10.0.0.1 o nazwie soiskserver
Usługi instalujemy wywołując przystawkę Menedżer Servera, a następnie klikając Dodaj role i funkcje.
Powyższa czynność wywoła okno kreatora dodawania ról i funkcji w systemie Windows Server 2016. Klikamy Dalej.
Zostawiamy domyślnie zaznaczoną opcję Instalacja oparta na rolach lub oparta na funkcjach i przechodzimy do następnego kroku klikając dalej.
Wybieramy serwer na którym zostanie zainstalowana usługa Active Directory i klikamy dalej.
Z listy dostępnych ról wybieramy Usługi domenowe Active Directory.
Powyższa czynność wywoła dodatkowe okno doinstalowania funkcji wspierających działanie Active Directory. Klikamy Dodaj funkcje.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że usługi domenowe Active Directory do prawidłowego działania potrzebują jeszcze jednej usługi – DNS którą (oczywiście jeśli nie została wcześniej dodana) zainstalować. W tym celu klikamy w checkboxa Server DNS
Też i w tym przypadku klikamy Dodaj funkcje.
Jeśli role Serwer DNS oraz Usługi Domenowe Active Directory zostały zaznaczone jak na poniższym obrazku, możemy przejść do następnego kroku klikając w przycisk Dalej.
W tym oknie nic nie zmieniamy. Klikamy Dalej przechodząc do następnego etapu Instalacji usługi domenowej Active Directory.
To okno jest bardzo ważne. Przed rozpoczęciem procesu instalacji przez serwer usług domenowych dowiemy się czym jest Active Directory oraz do czego służy. Po zapoznaniu się z treścią klikamy dalej.
To okno kreatora dodawania ról i funkcji do serwera działającego pod kontrolą systemu Windows Server 2016 również jest bardzo ważne. Z tego okna dowiemy się czym Server DNS i do czego służy. Po zapoznaniu się z treścią klikamy dalej.
Przed nami ostatnie okno potwierdzające instalację usług domenowych Active Directory w systemie Windows Server 2016. Jeśli jesteś pewny swojego wyboru, klikamy zainstaluj.
Wykonanie powyższej czynności rozpocznie proces instalacji usług domenowych Active Directory w systemie Windows Server 2016.
Po kilkunastu minutach proces instalacji usług domenowych Active Directory w systemie Windows Server 2016 zostanie zakończony. Zamykamy okno klikając w przycisk Zamknij.
Świetnie. Teraz czas na najprzyjemniejszy proces – czyli konfigurację usługi Active Directory. Uruchamiamy przystawkę Menedżer Serwera i klikamy w żółty trójkąt znajdujący się w prawy górnym rogu. Po rozwinięciu zakładki klikamy Podnieś poziomu tego serwera do poziomu kontrolera domeny.
W oknie konfiguracji zaznaczamy pole dodaj nowy las i definiujemy nazwę domeny głównej, w moim przypadku będzie do nazwa soisk.local
Poziom funkcjonalności lasu oraz domeny ustawiamy na Windows Server 2016. Następnie definiujemy hasło trybu przywracania usług katalogowych i klikamy dalej.
W kolejnym oknie klikamy dalej, nie przejmując się komunikatem o braku możliwości utworzenia delegowania dla tego serwera dns.
Kreator konfiguracji usług domenowych Active Directory automatycznie na podstawie wcześniej zdefiniowanej nazwy domeny przypisze nazwę NETBIOS. Przechodzimy do następnego kroku klikając Dalej.
Określamy lokalizację bazy danych usług domenowych, pliku dziennika oraz sysvol. Ja lokalizację pozostawiłem domyślną, ale warto wskazać inną partycję lub dysk.
Ostatnie okno konfiguracji. System sprawdzi czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie znajdzie żadnego błędu, klikamy Dalej.
Jeśli sprawdzenie wszystkich wymagań powiodło się, opcja zainstaluj powinna zostać aktywowana.
Kliknięcie w przycisk zainstaluj rozpocznie proces przygotowywania i konfigurowania serwera jako kontrole domeny.
Proces ten potrwa kilkanaście minut, o jego zakończeniu zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem. Klikamy w przycisk zamknij.
Zakończenie instalacji i konfiguracji usługi domenowej Active Directory wymaga ponownego uruchomienia serwera. Oczywiście jeśli jest to możliwe, uruchamiamy go ponownie.
Gdy serwer zostanie już włączony, a usługi podniesione, możemy przejść na system kliencki w celu sprawdzenia, czy Active Directory faktycznie działa. Ten krok polega na dodaniu komputera działającego w oparciu o system Windows 10 PRO do domeny. Na wstępie przypomnę, że nasz serwer można w sieci lokalnej znaleźć pod nazwą soiskserver lub pod adresem ip: 10.0.0.1
Naszemu klientowi (komputer z systemem Windows 10 PRO) przypisujemy adresy:
- Adres ip: 10.0.0.2
- Maska podsieci: 255.255.255.0
- Brama domyślna: 10.0.0.1
- Serwer DNS: 10.0.0.1
Wywołujemy przystawkę systemu Windows 10 PRO
następnie klikamy w opcje Zmień nazwę tego komputera.
Z dostępnych opcji wybieramy Zmień.
Wpisujemy adres domeny, w moim przypadku będzie to soisk.local i klikamy OK
Jeśli wszystkie powyższe kroki zostały wykonane poprawnie, System Windows 10 PRO znajdzie w sieci nasz serwer, co potwierdzi komunikatem zabezpieczenia Windows. Podajemy tutaj login oraz hasło dostępowe do serwera.
Po kliknięciu w przycisk OK, naszym oczom powinien ukazać się poniższy komunikat.
Brawo !!! komputer działający w oparciu o system Windows 10 PRO został poprawnie dodany do domeny. Teraz w celu zastosowania zmian, musimy ponownie uruchomić system. Klikamy OK.
Zgodnie z podpowiedziami, uruchamiamy komputer ponownie
Po podniesieni się systemu, możemy zalogować się do domeny.
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.