Dnia 24 kwietnia 2002r. firma Microsoft wprowadziła na rynek system Windows Server™ 2003. W rodzinie produktów Windows Server 2003 zastosowano najlepsze technologie z systemu Windows 2000 Server, które są teraz jeszcze łatwiejsze w instalacji, zarządzaniu i obsłudze. W tej części artykułu zajmiemy się instalacją systemu.
Podczas startu komputera, pierwszym procesem jaki wykona nasza jednostka będzie bootowanie, czyli wykrycie nośnika zawierającego sektor startowy. Może to być płyta DVD, pamięć USB lub dysk twardy. Kolejność, w której komputer sprawdza poszczególne nośniki znajdziemy w ustawieniach bootowania wchodząc w do biosu.
Nasz system zostanie zainstalowany z płyty zatem wchodzimy do biosu i ustawiamy opcję FIRST BOOT DEVICE na CD/DVD czyli sprawiamy by komputer w pierwszej kolejności szukał sektora startowego instalatora na płycie CD. Po ustawieniu w/w opcji zapisujemy zmiany.
Po ponownym rozruchu, nośnik z instalacją systemu Windows Server 2003 zostanie wykryty.
Warto zaznaczyć, że instalacja zbliżona jest do tej w systemie Windows Xp. Po zakończeniu identyfikacji sprzętu pojawi się Zaproszenie, czyli wstęp do programu instalacyjnego. Klikamy klawisz Enter przechodząc do następnego kroku.
Akceptujemy umowę licencyjną poprzez wciśnięcie klawisza F8.
W kolejnym oknie kreatora instalacji dokonamy podziału dysku na partycję poprzez wciśnięcie klawisza C.
Domyślnie kreator tworzenia pierwszej partycji rezerwuje całą pojemność dysku. Przy tworzeniu tego poradnika posłużyliśmy się 15 gigowym dyskiem więc tworzymy jedną partycję o właśnie takim rozmiarze.
Po wciśnięciu klawisza Enter partycja o literze C zostanie utworzona. Zaznaczamy ją i ponownie klikamy Enter.
formatujemy partycję stosując system kliku NTFS.
Po wykonaniu powyższego kroku formatowanie partycji zostanie rozpoczęte.
Zakończenie formatowania rozpocznie proces kopiowania plików na dysk.
Po skopiowaniu plików instalator ponownie uruchomi komputer.
Po restarcie instalator uruchomi się w rybie graficznym. Od tego momentu nasz udział podczas przebiegu procesu instalacji systemu Windows Server 2003 będzie znikomy.
Po kilkunastu minutach instalator poprosi o ustawienie opcji regionalnych. Klikamy dalej gdyż domyślnie instalując system w wersji polskiej region ustawiony jest na Polski.
Wpisujemy nazwisko (np. instalatora systemu) oraz nazwę firmy dla której wykonana jest instalacja.
Na naklejce dostarczonej wraz z nośnikiem odnajdujemy numer klucza produktu i wpisujemy go w tym oknie.
Wybieramy tryb licencjonowania, których są twa typy: “na serwer” i “na użytkownika lub urządzenie”.
Licencjonowanie dostępu “na serwer” jest związane z liczbą jednoczesnych podłączeń do serwera: kupno 5 licencji pozwala na legalne podłączenie się do systemu 5 użytkowników, próba podłączenia do zasobu szóstego klienta zakończy się niepowodzeniem.
Jeśli w sieci pracuje więcej niż jeden serwer, należałoby dla każdego klienta kupować zwielokrotnione licencje i w takim wypadku lepiej wybrać typ “na użytkownika lub urządzenie”, potrzeba wówczas tylko tyle licencji, ile jest klientów sieci. Nie ma znaczenia liczba serwerów, do których podłącza się dany użytkownik.
Tryb licencjonowania oraz liczba licencji CAL określana jest podczas instalacji systemu. Jeśli po zainstalowaniu serwera chcemy dodać nowe licencje lub przejść na typ “na użytkownika lub urządzenie”, należy skorzystać z ikony Licencjonowanie, dostępnej w Panelu sterowania.
W kolejnym kroku definiujemy nazwę sieciową dla naszego servera oraz tworzymy hasło dla administratora.
Ustawiamy datę oraz godzinę.
Podczas pytania o to czy chcemy aby ten komputer był członkiem domeny zaznaczamy nie, czyniąc go członkiem grupy roboczej.
Nasz udział podczas instalacji systemu został zakończony. Przez pozostałe 30 minut można iść się napić kawy
Po zakończeniu instalacji możemy zalogować się do systemu.
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.