Windows 8/8.1 w wersji Professional lub Enterprise umożliwia wirtualizację systemów klienckich jak i serwerowych za pomocą wbudowanego narzędzia o nazwie Hyper-V. Oznacza to, że bez użycia programów typu Virtual PC czy VirtualBox możemy instalować oraz testować inne systemy operacyjne. Menedżer funkcji Hyper-V domyślnie jest wyłączony. W tym artykule dowiemy się jak go uruchomić.
Jeśli pragniemy w pełni wykorzystywać możliwości narzędzia o nazwie Hyper-V powinniśmy wejść do BIOSu i upewnić się, czy opcja virtualizacji jest włączona.
Po sprawdzeniu i ewentualnym dokonaniu zmian zapisujemy ustawienia BIOSu i restartujemy komputer. Po restarcie i zalogowaniu się do systemy uruchamiamy Panel sterowania
Klikamy w zakładkę Programy (lub za pomocą okienka uruchom wywołujemy polecenie appwiz.cpl).
Po wywołaniu zakładki Programy, klikamy w opcję Włącz lub wyłącz funkcję systemu Windows.
Jeśli wszystko przebiegło bez problemu, naszym oczom powinna ukazać się lista funkcji systemu Windows możliwych do włączenia lub wyłączenia.
Nas interesuje tylko możliwość włączenia Platformy Hyper-V oraz narzędzi do zarządzania nią. Aby włączyć te funkcje, zaznaczamy jej pola wyboru poprzez kliknięcie w nie za pomocą myszki.
Instalacja funkcji Hyper-V zajmie dosłownie kilka sekund.
W celu dokończenia instalacji musimy wykonać ponowny rozruch komputera co niezwłocznie czynimy.
Po ponownym uruchomieniu komputera, funkcja Hyper-V znajdzie się na liście dostępnych aplikacji.
Uruchamiamy Menedżer funkcji Hyper-V i rozpoczynamy przygodę z wirtualizacją.
Pytanie pozostaje jedno, jak sprawdzić, czy wykorzystywany przez nas komputer wspiera wirtualizację ? Jednym ze sposobów jest wydanie za pomocą wiersza poleceń komendy systeminfo.exe /fo list
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.