Antywirusy zostały zaprojektowane w celu zapewnienia wygodnego i bezpiecznego korzystania z komputerów oraz Internetu. Zapewniają ochronę najwyższej jakości przed wirusami, robakami, atakami hakerów, spamem, spyware i innym szkodliwym oprogramowaniem. Zapraszam do zapoznania się z instalacją i konfiguracją Kaspersky AV.
Pobieramy plik instalacyjny Kaspersky Anty-Virus for Windows Workstations, zapisujemy na dysk i następnie uruchamiamy. Po pojawieniu się kreatora instalacji klikamy Dalej.
Kreator instalacji poprosi o wskazanie ścieżki, do której wypakuje pliki instalacyjne. Pozostawiamy domyślną lokalizację.
Instalator wypakowuje pliki potrzebne do instalacji.
Po wypakowaniu pliki znajdują się we wcześniej wskazanej ścieżce.
Znajdują się tam dwa bardzo ważne pliki, setup.exe, za pomocą którego ręcznie wykonamy instalację oraz plik kavwks.pl, za pomocą którego bezdotykowo, przy użyciu zasad grup możemy zainstalować ów oprogramowanie na wszystkich komputerach znajdujących się w domenie. Bezdotykową instalację pakietów msi za pomocą zasad grup (gpo) opisałem Tutaj.
W tym artykule przejdziemy przez cały proces instalacji zatem uruchamiamy plik setup.exe
Po kliknięciu Dalej akceptujemy umowę licencyjną i przechodzimy do następnego kroku klikając Dalej.
W kolejnym oknie kreatora instalacji wybieramy folder, w którym zostanie umieszczona aplikacja. Pozostawiamy domyślną ścieżkę i klikamy Dalej.
Wybieramy typ instalacji – Pełna. W opcji niestandardowej możemy wybrać składniki, które zostaną zainstalowane.
Wybierając opcję pełną, domyślnie instaluje się firewall. Możemy wyłączyć zaporę dostarczoną wraz z systemem operacyjnym i skorzystać z rozwiązania jakie daje Nam Kaspersky.
Zaznaczamy opcję “Chroń proces instalacji” i klikamy instaluj.
Powyższa czynność rozpocznie proces instalacji antyvirusa.
Po zakończeniu instalacji klikamy Dalej w celu uruchomienia kreatora konfiguracji.
Aby uzyskać dostęp do uaktualnień należy aktywować oprogramowanie np. przy pomocy klucza dostarczonego przez firmę Kaspersky Lab.
Za pomocą funkcji przeglądaj wskazujemy ścieżkę do klucza produktu.
Klucz produktu został pomyślnie zainstalowany.
Włączamy ochronę podstawową i klikamy Dalej.
W kolejnym oknie kreatora ustawień wybieramy tryb aktualizacji. Domyślnie program co 2 godziny sprawdzi oraz pobierze najnowsze bazy wirusów. Moim zdaniem robione jest to zbyt często więc zmieniamy ustawienie poprzez przycisk zmień.
W terminarzu wybieramy aktualizację baz co jeden dzień o godzinie 8.00
W oknie regularne skanowanie odznaczamy szybkie skanowanie by nie obciążać dodatkowo komputera skanowaniem
Dodatkowo możemy włączyć ochronę hasłem, by mieć kontrolę nad niepowołanym wyłączeniem aplikacji.
Ostatnią czynnością jaką wykonamy będzie ponowne uruchomienie komputera.
W identyczny sposób Instalujemy Kaspersky Anty-Virus for Windows Server i to w zasadzie już wszystko. Po ponownym rozruchu komputera pobieramy bazy wirusów poprzez wciśnięcie Aktualizuj.
Bazy robaków można pobrać oraz zaimplementować ręcznie. Ten sposób aktualizacji może przydać się administratorom pracowni, przed którymi stoi zadanie przygotowania pracowni pod egzamin zawodowy dla technika informatyka oraz technika teleinformatyka. Pobieramy bazę wirusów, ze strony Kasperskieg i zapisujemy ją na dysk. Baza znajduje się Tutaj
Następnie na dysku tworzymy folder np. kav_update a w nim foldery bases -> av -> avc -> i386 Dlaczego tak ? ano dlatego, że gdy zmienimy strukturę, aktualizacja może się nie wykonać. Jeśli foldery mamy już utworzone, rozpakowujemy zawartość pliku zip pobranego ze strony kasperskiego i kopiujemy do folderu i386.
Po skopiowaniu zawartości uruchamiamy program Kaspersky Anty-Virus i przechodzimy do zakładki Ustawienia.
Po wywołaniu okna ustawień klikamy na zakładkę Aktualizacja, a następnie Konfiguruj.
W oknie Ustawień aktualizacji klikamy na zakładkę źródło uaktualnień i klikamy Dodaj.
Jako miejsce źródłowe uaktualnień wybieramy wcześniej utworzony folder, do którego skopiowaliśmy bazę wirusów.
Nowe źródło uaktualnień musi znajdować się na pierwszym miejscu. Jeśli tak jest klikamy Ok.
Następnie przechodzimy do zakładki Aktualizacja i klikamy Uruchom aktualizację.
Aktualizacja z dysku została uruchomiona.
Jeśli bazy wirusów pobierane są automatycznie z serwera Kasperskiego, możemy w oknie ustawień aktualizacji w zakładce Dodatkowe wskazać folder, do którego zostaną skopiowane uaktualnienia.
Pytanie pozostaje jedno – po co ? ano po to by z poziomu serwera udostępnić w sieci folder kav_update z prawami tylko do odczytu i na klientach w oknie ustawień aktualizacji w zakładce źródło uaktualnień poprzez użycie przycisku dodaj wskazać ścieżkę do Naszego serwera, do której wcześniej została skopiowana baza wirusów.
Dzięki temu aktualizacja baz wirusów na klientach przebiegnie dosłownie w kilkanaście sekund. Bez mozolnego i długotrwałego updatu z internetu. W kolejnych artykułach opiszę pracę z narzędziem Kaspersky Administration Kit oraz pokażę sposób na usunięcie nieśmiertelnych wirusów :)
Jeśli chcemy całkowicie odinstalować Kaspersky Anti-Virus, możemy do tego celu użyć Kavremovera
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.