BootIt Next Generation umożliwia użytkownikowi tworzenie oraz zarządzanie partycjami. Doskonale poradzi sobie z tworzeniem, formatowaniem, kopiowaniem, usuwaniem, konwertowaniem oraz ze zmianą rozmiaru partycji. Do tego BootIt umożliwia tworzenie skompresowanych obrazów całych partycji i późniejsze ich odtworzenie.
Tworzenie partycji
Otwieramy Mój komputer w celu podglądu utworzonych partycji.
Nieco więcej możemy zobaczyć poprzez zakładkę Zarządzanie dyskami znajdującą się w przystawce Zarządzanie komputerem.Jak widzicie, posiadamy wolne miejsce na dysku.
Tak jak wyżej wspomniałem, do operacji na partycjach użyjemy oprogramowania BootIt Next Generation. Pobieramy spakowany obraz ISO, który znajduje się Tutaj, wypakowujemy go i poprzez Makedisk tworzymy rozruchową płytę CD. Następnie w biosie jako pierwsze urządzenie bootowalne ustawiamy napęd CD, umieszczamy w napędzie nagraną płytę i resetujemy komputer.
Jeśli wszystko przebiegło sprawnie, po restarcie automatycznie uruchomi się BootIt Next Generation. Uruchamiamy przystawkę Partition work w celu utworzenia dodatkowej partycji.
Zaznaczamy wolne miejsce (free space) i klikamy opcję Create (utwórz).
W otwartym oknie tworzenia partycji w polu Name umieszczamy nazwę dla nowo tworzonej partycji, w polu file system jako system plików wybieramy NTFS, w tym przypadku size pozostawiamy bez zmian. Gdybyśmy tworzyli więcej jak jedną partycję, w polu size nadajemy mniejszy rozmiar.
Partycja o nazwie Dane została utworzona. Zamykamy okno poprzez wciśnięcie Close (zamknij).
Wyjmujemy płytę z napędu CD i restartujemy komputer poprzez użycie opcji Reboot.
Po zalogowaniu się do systemu, otwieramy Moj komputer w celu weryfikacji, czy partycja została utworzona.
Ukrywanie partycji
Otwieramy Mój komputer w celu podglądu utworzonych partycji. W tym przypadku ukryjemy partycję D
Ponownie umieszczamy w napędzie CD płytę zawierającą BootIt i restartujemy komputer. Po uruchomieniu narzędzia zaznaczamy partycję drugą i klikamy w opcję Properties (właściwości)
Zaznaczamy opcję Hide (ukryj) i klikamy OK.
Partycja D została ukryta. Znajduje się przy niej napis Hidden (ukryta). Zamykamy aplikację poprzez wciśnięcie Close.
Wyjmujemy płytę z napędu CD i restartujemy komputer poprzez użycie opcji Reboot.
Po zalogowaniu się do systemu, otwieramy Moj komputer w celu weryfikacji, czy partycja D została ukryta.
Nieco więcej możemy zobaczyć poprzez zakładkę Zarządzanie dyskami znajdującą się w przystawce Zarządzanie komputerem. Jak widać, partycja D istnieje w systemie i została oznaczona jako nieznana.
Zwiększanie rozmiaru partycji
Otwieramy zakładkę Zarządzanie dyskami znajdującą się w przystawce Zarządzanie komputerem i weryfikujemy, czy mamy wolne miejsce na dysku, które wykorzystamy do zwiększenia partycji systemowej.
Ponownie umieszczamy w napędzie CD płytę zawierającą BootIt i restartujemy komputer. Po uruchomieniu narzędzia widzimy, że na dysku występuje wolne miejsce (free space). Zaznaczamy partycję pierwszą (systemową) i z dostępnych akcji wybieramy opcję Resize (zmień rozmiar).
Klikamy Ok w celu sprawdzenia czy dysk twardy nie zawiera błędów (jeśli dysk zawiera błędy, należy wyjąć płytę, ponownie uruchomić system i poprzez start -> uruchom uruchomić wiersz poleceń i w nim wpisać chkdsk /R. Następnie ponownie uruchomić komputer i poczekać aż system usunie błędy powstałe na dysku).
Wpisujemy nowy rozmiar partycji i klikamy Ok.
Po wykonaniu powyższej czynności zostaniemy poinformowani o możliwości utraty danych podczas trwania procesu zwiększania partycji. Klikamy Continue (kontynuuj).
Proces zwiększania partycji został rozpoczęty.
Procez zwiększania partycji został zakończony. Klikamy Close (zamknij).
Partycja systemowa została zwiększona. Zamykamy narzędzie poprzez wciśnięcie Close.
Wyjmujemy płytę z napędu CD i restartujemy komputer poprzez użycie opcji Reboot.
Ponownie otwieramy zakładkę Zarządzanie dyskami znajdującą się w przystawce Zarządzanie komputerem i weryfikujemy, czy partycja systemowa została zwiększona.
Zmniejszanie rozmiaru partycji
Otwieramy zakładkę Zarządzanie dyskami znajdującą się w przystawce Zarządzanie komputerem i sprawdzamy rozmiar partycji systemowej.
Ponownie umieszczamy w napędzie CD płytę zawierającą BootIt i restartujemy komputer. Po uruchomieniu narzędzia widzimy, że nasz dysk zawiera tylko jedną partycję. Zaznaczamy ją i z menu wybieramy opcję Resize (zmień rozmiar).
Klikamy Ok w celu sprawdzenia czy dysk twardy nie zawiera błędów
Definiujemy nowy rozmiar partycji systemowej.
Po wykonaniu powyższej czynności zostaniemy poinformowani o możliwości utraty danych podczas trwania procesu zwiększania partycji. Klikamy Continue (kontynuuj).
Proces zmniejszania partycji został rozpoczęty.
Po kilku sekundach proces zmniejszania partycji zostanie zakończony. Klikamy Close (zamknij)
Na załączonym screenie widzimy, że partycja systemowa została zmniejszona. Powstało wolne miejsce (free space), które możemy zaznaczyć i według powyższych wskazówek utworzyć kolejną partycję poprzez wciśnięcie Create (utwórz).
Wyjmujemy płytę z napędu CD i restartujemy komputer poprzez użycie opcji Reboot.
W celu weryfikacji procesu zmniejszania partycji systemowej otwieramy zakładkę Zarządzanie dyskami znajdującą się w przystawce Zarządzanie komputerem i sprawdzamy, czy faktycznie partycja systemowa została zmniejszona.
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.