[mailerlite_form form_id=1]
Dość często drogą mailową wiele osób zapytuje o rozwiązanie problemów, jakie napotkali podczas udostępniania plików w sieci lokalnej. Faktycznie w internecie jest niewielka ilość poradników traktujących porządnie i do końca wyjaśniających ten temat. Postanowiłem w możliwie jak najprostszy sposób pokazać jakie to łatwe.
Przygodę z udostępnianiem plików rozpoczniemy od sprawdzenia adresu ip naszego komputera. W tym celu wywołujemy wiersz poleceń.
![Wywołanie wiersza poleceń (cmd) w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_0-594x471.jpg)
Teraz poleceniem ipconfig sprawdzamy adres ip naszego komputera.
![Sprawdzenie poleceniem ipconfig adresu ip komputera.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_1.jpg)
Nasz adres ip: 192.168.0.127
W kolejnym kroku wywołujemy przystawkę Zarządzanie komputerem i w niej tworzymy dodatkowe konto o nazwie soisk i nadajemy mu hasło.
![Nadanie hasła dla nowego konta w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_5-594x226.jpg)
Jak widzimy na załączonym poniżej screene, w systemie założone są dwa konta.
![Konta utworzone w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_3-594x226.jpg)
Pierwsze z nich czyli soisk, to konto, które wykorzystamy w celu wejścia na udostępniony udział. Natomiast konto soisk.pl to konto administratora systemu. Za pomocą tego konta przydzielimy uprawnienia do udziału, z którego korzystał będzie użytkownik o nazwie soisk.
![Opis kont utworzonych w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_4-594x338.jpg)
Mam nadzieję, że powyższy opis jest w miarę jasny :)
Klikamy ok i zamykamy otwarte okna. Teraz na jednym z dysków (u nas będzie to dysk C) tworzymy nowy folder i nadajemy mu nazwę np Pliki.
![Utworzenie folderu, który zostanie udostępniony w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_6-594x501.jpg)
Oczywistą sprawą jest, że nie udostępnimy pustego folderu, zatem wrzućmy sobie coś do niego lub po prostu stwórzmy dwa pliki tekstowe.
![Zawartość folderu przeznaczonego do udostępnienia.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_7-594x421.jpg)
Jeśli dowolne pliki znalazły się już w folderze, wyłączymy sobie kreator udostępniania. Pomoże to zrozumieć zasadę i mechanizmy jakie zachodzą podczas udostępniania plików. Klikamy Plik → Opcje
![Wyłączenie kreatora udostępniania plików i folderów w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_8-594x315.jpg)
i w zakładce Widok pole przy opcji Użyj kreatora udostępniania (zalecane) zostawiamy puste. Klikamy w przycisk OK w celu zastosowania zmian.
![Wyłączenie kreatora udostępniania plików i folderów w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_9.jpg)
Opcja Zaawansowane udostępnianie została włączona. Możemy teraz przejść do naszego wcześniej utworzonego folderu i rozpocząć proces jego udostępniania. Zaznaczamy folder, po czym prawym klawiszem myszki rozwijamy menu podręczne, z którego wybieramy Udostępnij → Zaawansowane udostępnianie
![Zaawansowane udostępnianie plików w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_10-594x303.jpg)
W oknie właściwości folderu Pliki przechodzimy do zakładki Udostępnianie i klikamy w przycisk Udostępnianie zaawansowane
![Zaawansowane udostępnianie plików w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_11.jpg)
Powyższa operacja powinna wywołać nieskonfigurowane okno Zaawansowanego udostępniania plików.
![Zaawansowane udostępnianie plików w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_12.jpg)
Folder teoretycznie udostępnimy dla wszystkich ale…w późniejszej części określimy, kto i na jakich zasadach będzie mógł z niego korzystać. Zaznaczamy okienko Udostępnij ten folder po czym klikamy w przycisk Uprawnienia.
![Zaawansowane udostępnianie plików w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_13.jpg)
Dla wszystkich ustawiamy Odczyt/Zmiana i potwierdzamy kliknięciem klawisza Ok.
![Zaawansowane udostępnianie plików w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_14.jpg)
Teraz najważniejsza i najciekawsza część zadania. Przechodzimy do zakładki Zabezpieczenia. Jak zapewne pamiętacie (pisałem o tym na wstępie). Do udziału mają mieć dostęp tylko dwa konta: soisk oraz soisk.pl ale…na poniższym obrazu widzimy, że z automatu dostęp otrzymają wszystkie konta, jakie zostaną założone w systemie . Zmienimy to usuwając dziedziczenie. Klikamy w zakładkę Zaawansowane.
![Zaawansowane udostępnianie plików w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_15.jpg)
W zakładce Uprawnienia klikamy w przycisk Wyłącz dziedziczenie.
![Wyłączanie dziedziczenia w systemie Windows 10.`](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_16-594x403.jpg)
Zamierzamy zablokować możliwość dziedziczenia przez folder o nazwie Pliki uprawnień po obiekcie nadrzędnym. Potwierdzamy nasz wybór klikając Usuń wszystkie uprawnienia odziedziczone z tego obiektu.
![Usuwanie wszystkich uprawnień odziedziczonych.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_17.jpg)
Od tego momentu użytkownicy nie mają uprawnień umożliwiających im dostęp do tego obiektu. Właściciel tego obiektu (w tym wypadku administrator systemu – soisk.pl) może jednak przypisać uprawnienia. Klikamy OK.
![Odebranie uprawnień umożliwiających dostęp do tego obiektu.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/soisk_udostepnianie_plikow_i_folderow_w_sieci_lokalnej_w_systemie_windows_10_18-594x403.jpg)
Potwierdzamy odebranie uprawnień dostępu do folderu Pliki wszystkim użytkownikom, pamiętając o tym, że tylko właściciel (czyli soisk.pl) może je ponownie nadać.
![Odebranie uprawnień umożliwiających dostęp do tego obiektu.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_11.jpg)
Pięknie. Wszystkie uprawnienia zostały odebrane. Od tego momentu mamy jeszcze większy wpływ na to, kto będzie mógł korzystać z zawartości folderu Pliki. Aby nadać uprawnienia klikamy w przycisk Edytuj.
![Przydzielanie uprawnień do udziału w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_12.jpg)
W otwartym oknie Uprawnień do folderu pliki klikamy w przycisk Dodaj.
![Przydzielanie uprawnień do udziału w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_14.jpg)
Okno przydzielania uprawnień użytkownikom i grupom utworzonym w systemie zostało wywołane.
![Przydzielanie uprawnień do udziału w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_15.jpg)
Pamiętamy o tym, że w systemie operujemy dwoma kontami. Konto soisk.pl jest administratorem jak i właścicielem udziału. Ten użytkownik otrzyma pełną kontrolę nad folderem Plik. Wprowadzamy nazwę obiektu soisk.pl i wciskamy przycisk OK.
![Przydzielanie uprawnień do udziału dla konta soisk.pl w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_16.jpg)
Przydzielimy mu uprawnienia pełnej kontroli.
![Przydzielenie uprawnień pełnej kontroli dla konta soisk.pl](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_17.jpg)
Ponownie klikamy Dodaj, by przydzielić uprawnienia dla konta soisk.
![Przydzielanie uprawnień do udziału w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_18.jpg)
Wpisujemy nazwę kolejnego konta.
![Przydzielanie uprawnień do udziału dla konta soisk w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_19.jpg)
Konto soisk otrzyma bardzo ubogie uprawnienia. W tej chwili użytkownikowi pozwolimy tylko na wyświetlanie zawartości udostępnionego udziały oraz możliwość odczytania plików, bez możliwości ich usunięcia bądź dogrania swoich.
![Przydzielanie uprawnień do udziału w systemie Windows 10.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_20.jpg)
To na tyle :) Klikamy Ok. Uprawnienia zostały nadane.
![Widok nadanych uprawnień do udziału.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_21-594x321.jpg)
Teraz pozostaje nam przesiąść się na inny komputer znajdujący się w naszej sieci lokalnej, w celu zweryfikowania, czy użytkownik (z zainstalowanym systemem Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10) dzięki założonym w naszym systemie koncie soisk faktycznie może dostać się do udostępnionego przez nas udziału. W naszym przykładzie do udziału podłączymy się komputerem z zainstalowanym systemem Windows 10.
Za pomocą okna uruchom, bądź wyszukaj wpisujemy adres ip komputera (patrz rysunek 2), który udostępnia zawartość folderu Pliki.
![Wywołanie komputera udostępniającego zawartość folderu Pliki.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_22-594x581.jpg)
Wprowadzamy poświadczenia sieciowe, czyli konto soisk oraz hasło, które zostało utworzone na komputerze udostępniającym udział.
![Wprowadzanie poświadczeń sieciowych.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_23-594x313.jpg)
I o to przed naszymi oczami ukazuje się udostępniony folder…Pliki :)
![Dostęp do udziału.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_24-594x293.jpg)
To, że widzimy udostępniony folder, jeszcze nie oznacza, że poprawnie nadaliśmy uprawnienia na koncie soisk. By to sprawdzić, wchodzimy do niego.
![Podgląd zawartości udziału o nazwie Pliki.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_25-594x293.jpg)
Super. Zadanie wykonaliśmy poprawnie. Pamiętając o uprawnieniach, jakie zostały nadane na koncie soisk (wyświetlanie zawartości folderu, odczyt plików, brak możliwości usuwania oraz wgrywania własnych plików) możemy sprawdzić czy faktycznie, możemy odczytać zawartość pliku Odczytaj.
![Odczytanie zawartości udostępnionego pliku.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_26-594x287.jpg)
Dodatkowo możemy spróbować usunąć plik o nazwie Do usunięcia.
![Usuwanie plików z udziału sieciowego.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_27-594x435.jpg)
Zgodnie z wcześniej nadanymi uprawnieniami, operacja powinna zakończyć się niepowodzeniem (i tak się też dzieje)
![Usuwanie plików z udziału sieciowego.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_28-594x331.jpg)
Identycznie sprawa powinna wyglądać w przypadku próby skopiowania własnych plików na udział.
![Próba przeniesienia (skopiowania) własnych plików na udział sieciowy.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_29-594x324.jpg)
Ze względu na odebrane uprawnienia, konto soisk nie otrzyma zgody na przeniesienie plików, co zakończy się pojawieniem stosownego komunikatu.
![Próba przeniesienia (skopiowania) własnych plików na udział sieciowy zakończona niepowodzeniem.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_30-594x311.jpg)
Jeśli chcielibyście posiąść możliwość kopiowania własnych plików na udział, wystarczy w uprawnieniach na koncie soisk zaznaczyć okno Zapis.
![Nadawanie uprawnień do zapisu plików na udział.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_31.jpg)
Teraz podczas próby kopiowania plików
![Próba przeniesienia (skopiowania) własnych plików na udział sieciowy.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_29-594x324.jpg)
Operacja zostanie zakończona pomyślnie :)
![Próba przeniesienia (skopiowania) własnych plików na udział sieciowy zakończona powodzeniem.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_32-594x283.jpg)
Natomiast jeśli zapragniemy kasować pliki z udziału, zaznaczamy opcję Modyfikacja.
![Uprawnienia nadające możliwość modyfikacji (zmiana nazwy, usunięcie) plików z udziału sieciowego.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_33.jpg)
Od tej pory usuwanie plików z udziału
![Usuwanie plików z udziału sieciowego.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_34-594x348.jpg)
To “bułka z masłem” :)
![Próba usunięcia plików z udział sieciowy zakończona powodzeniem.](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2016/02/zaawansowane_ustawienia_uruchamiania_w_systemie_windows_35-594x283.jpg)
Jako ciekawostkę dodam, że jeśli konto o identycznej nazwie i haśle (np. soisk) znajdzie się na komputerze, który udostępnia pliki oraz na komputerze, który do tego udziału się łączy, poświadczenia nie będą wymagane.
![Sławomir Łukaszuk](https://soisk.pl/wp-content/uploads/2019/02/mvp.jpg)
Od roku 2005 zawodowo związany z branżą informatyczną. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało uzyskaniem prestiżowego, międzynarodowego tytułu MVP (Most Valuable Professional) nadanego przez firmę Microsoft. W wolnych chwilach prowadzi blog oraz nagrywa, montuje i publikuje kursy instruktażowe na kanale YouTube.